Zapraszamy na Roraty

W naszej Parafii Roraty odprawiane są w okresie Adwentu w każdy poniedziałek, środę i piątek o godzinie 18.00. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego oczekiwania na przyjście Pana. w sposób szczególny zapraszamy dzieci na poranne roraty w każda sobotę o godzinie 7.00.

Roraty – nazwa mszy pochodzi od jej introitu, który zaczyna się od słów „rorate cæli desuper” („spuśćcie rosę niebiosa”). Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką (świecą roratną). Świeca ta umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Współcześnie z uwagi na udział dzieci i młodzieży roraty odprawia się często wieczorem. W niektórych parafiach dzieci przychodzą na msze roratne z zaświeconymi lampionami. Dawniej msza odprawiana była codziennie, również poza okresem adwentu. Tradycyjnie mszę roratnią rozpoczyna się jedynie przy świetle świec, oraz lampionów z wyłączonym oświetleniem w świątyni. Dopiero na hymn „Chwała na wysokości Bogu” włącza się wszystkie światła w kościele.